Inflacja niekoniecznie jest złą wiadomością dla akcji i może być korzystna dla zysków przedsiębiorstw, ponieważ pozwala podnieść ceny i chronić rentowność, w przeciwieństwie do ostatnich lat. Pomaga także bankom towarowym i firmom, które zmagały się z inflacją i niskimi stopami. Inflacja jest bardziej trwała niż przewidywały banki centralne i prawdopodobnie utrzyma się w ciągu najbliższych kilku miesięcy, więc firmy o wysokich średnich marżach brutto i niskim zadłużeniu mogą lepiej radzić sobie w nowym środowisku.
NAJCIEKAWSZE SEKTORY
Grupa Kapitałowa podkreśla to w komentarzu o tym, jak inwestować w akcje w kontekście inflacyjnym, Christophe Braun , Dyrektor Inwestycyjny, który wyjaśnia, że sukcesem mogą być spółki, które świadczą usługi niezbędne, np. giganci ochrony zdrowia, czy firmy z produktami wysokiej jakości. , a nawet firmy, które oferują rozwiązania obniżające koszty. Infrastruktura chmury i oprogramowanie jako usługa odnotowały silny wzrost. I znowu sektory o korzystnej dynamice podaży i popytu : producenci półprzewodników, firmy obsługujące klientów stosunkowo niewrażliwych na zmiany cen, np. w zakresie dóbr luksusowych.
POŁĄCZENIE DOCHODÓW I REWALACJI
W przyszłości, zdaniem eksperta z Grupy Kapitałowej, inwestycje dywidendowe mogą odgrywać ważniejszą rolę w całkowitym zwrocie portfela, oferując kombinację dochodu i potencjalnej aprecjacji kapitału, zwłaszcza, że wiele wycen wydaje się rozsądnych po długiej hossy na akcje wzrostowe. Jednak przy rosnących stopach należy uważać na firmy silnie lewarowane lub nadmiernie lewarowane.
POZYTYWNA KORELACJA ZE SKARBAMI
Ponadto w ostatnich latach względne zwroty akcji spółek o wysokiej stopie dywidendy wykazywały dodatnią korelację z rentownościami obligacji skarbowych, odwracając ujemną korelację 30-letnią . Jeśli trend się utrzyma, wzrost stóp procentowych w USA może nie opóźnić perspektyw dla akcji związanych z dywidendą, jak w przeszłości. Sektor finansowy, energetyczny, materiałowy i opieki zdrowotnej stanowią znaczną część wszechświata dywidend, w którym same banki i firmy wydobywcze gwarantowały trzy piąte z 212 miliardów dolarów wzrostu wypłat w 2021 roku.
WAŻNA CZĘŚĆ PROPOZYCJI WARTOŚCI
Banki po Wielkim Kryzysie zgromadziły nadwyżki kapitałowe i teraz podwyżki stóp powinny pomóc im zwiększyć kompresowane od wielu lat marże, co może przełożyć się na lepsze zyski, lepsze dywidendy i wyższe mnożniki. W przypadku energii i materiałów wzrost popytu po pandemii spowodował wzrost cen, dodatkowo napędzany zakłóceniami w łańcuchach dostaw. Firmy zajmujące się ochroną zdrowia mogą być źródłem zysków i wzrostu dywidendy, a duże firmy farmaceutyczne postrzegają znaczną część swojej propozycji wartości w postaci dywidend.
SZERSZY RYNEK
Podsumowując, zdaniem eksperta z Grupy Kapitałowej, po dekadzie nagradzania wielu rozwijających się spółek , wydaje się, że jesteśmy we wczesnych stadiach rynku akcji dywidendowych, który zaczyna pokazywać pewną szerokość po silnej koncentracji na akcjach związanych z technologii, konsumpcji dyskrecjonalnej i usług komunikacyjnych, zwłaszcza w USA.
WYŻSZE WYNIKI, SOLIDNE ZYSKI
Przy zwiększonej zmienności spowodowanej zaostrzeniem polityki monetarnej, wysoką inflacją i napięciami geopolitycznymi inwestycje w dywidendy mogą odgrywać ważniejszą rolę w całkowitym zwrocie portfela, powiedział Braun. Historycznie, plantatorzy dywidend mają tendencję do generowania wyższych zwrotów, utrzymując stosunkowo dobry poziom w stosunku do rynku , a także mogą stanowić pewną odporność na inflację i wysokie stopy, szczególnie dzięki wyższym zyskom.