Opublikowane wczoraj dane o CPI w USA (inflacja) pokazały, że inflacja ukształtowała się w rocznym tempie 9,1% , wyższa niż oczekiwano i nowy 40-letni rekord. Dane są alarmujące , ponieważ tylko nieco ponad połowa wzrostu była spowodowana przez żywność i energię, które doznały ostatnich szoków cenowych. Dodatkowo, bazowe dane o CPI również przekroczyły oczekiwania. Głębokość danych zwiększa obawy, że Rezerwa Federalna USA może dokonać kolejnej podwyżki nawet o 1% (poparte wypowiedziami członka Fed Bostica), podczas gdy szanse na podwyżkę o 0,75% wzrosły.
Silny dolar amerykański nadal rośnie, powodując wzrost pary walutowej USD/JPY do nowego 23-letniego maksimum powyżej 138 jenów. Dolar amerykański pozostaje silny we wszystkich dziedzinach, a także mocno rośnie w stosunku do euro i funta brytyjskiego. Para walutowa EUR/USD ponownie na krótko dotknęła i przetestowała swój poziom parytetu po publikacji danych o CPI w USA, ale mocno odbiła się po intensywnych zakupach na poziomie 1,0000 USD. Byczy USD jest bardzo silnym długoterminowym trendem na rynku Forex, więc prawdopodobnie istnieje dobra okazja, aby handlować dolarem amerykańskim, dopóki ruch ten ma mocną dynamikę. Wydaje się, że dolara nie da się zatrzymać i istnieje obawa, że jego aprecjacja zaszkodzi zyskom amerykańskich spółek i jeszcze bardziej uderzy na giełdzie.
Jen japoński jest obecnie najsłabszą walutą. Sekretarz generalny Japonii wyraził zaniepokojenie ponownym szybkim osłabieniem jena.
Bank Kanady podniósł stopę Overnight o 1,00%, powyżej podwyżki o 0,75%, która była powszechnie oczekiwana. To spowodowało niewielką siłę dolara kanadyjskiego.
Dane o zatrudnieniu w Australii okazały się znacznie lepsze niż oczekiwano, przy czym główna stopa bezrobocia spadła z 3,9% do 3,5%, znacznie poniżej poziomu oczekiwanego 3,8%.
Giełdy i towary nadal wyglądają głównie słabo w związku z sentymentem na rynku bez ryzyka, a złoto/USD osiągnęło wczoraj nowe roczne minimum.
Dzisiaj nastąpi publikacja danych o PPI w USA.
Trzeci tydzień z rzędu liczba zachorowań na koronawirusa wzrosła na całym świecie przez podwariant BA5.
Szacuje się, że 66,5% światowej populacji otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi, podczas gdy potwierdzono, że około 7,1% światowej populacji zaraziło się wirusem w pewnym momencie, chociaż prawdziwa liczba jest wysoce prawdopodobna większy.
Całkowita liczba potwierdzonych nowych przypadków koronawirusa na całym świecie wynosi ponad 564,2 mln, a średni wskaźnik śmiertelności przypadków wynosi 1,13%.
Wydaje się, że wskaźnik zakażeń nowym koronawirusem znacznie wzrasta w Boliwii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Hondurasie, Czarnogórze, Macedonii Północnej, Peru, Albanii, Brunei, Cyprze, Francji, Gwatemali, Włoszech, Japonii, Meksyku, Nowej Zelandii, Paragwaju , Szwajcaria i Tunezja.